Poparcie dla Kresowiaków

Sie 11, 2011   //   by Redakcja   //   Cytowania  //  Brak komentarzy

Kresowy serwis BezPrzesady.pl przytacza stanowisko Bartosza Józwiaka w następujących kwestiach:

1. Czy jeśli Pana partia uzyska większość parlamentarną to przyjmie uchwałę w sprawie ustanowienia 11 lipca dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian?

 

Bartosz Józwiak: Tak.

2. Czy Pana partia wystosuje po wyborach apel do Kanclerza KUL o pozbawienie W. Juszczenki – piewcy zbrodniarzy z OUN- UPA – tytułu doktora honoris causa KUL?

BJ: Tak.

3. Czy Pana partia, jeśli stworzy nowy rząd, wystąpi do władz Republiki Litewskiej z żądaniem przywrócenia poprzedniej ustawy o szkolnictwie mniejszości narodowych, a w przypadku odmowy czy wypowie Traktat 1995 r. zawarty między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Litewską o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy i podejmie działania wspierające polskie szkolnictwo na Litwie tak by szkoły polskie były lepiej wyposażone w pomoce naukowe i bardziej atrakcyjne niż szkoły litewskie.

BJ: Daliśmy przykład, że są to sprawy dla nas ważne, organizując pikietę pod Ambasadą litewską w Warszawie. Zrobimy wszystko, aby Polacy na Litwie mieli wszelkie przysługujące im w cywilizowanym kraju prawa.

4. Czy Pana partia jeśli stworzy po wyborach nowy rząd zwróci się kanałami dyplomatycznymi do Watykanu by Watykan stanął w obronie liturgii w języku polskim w kościołach na Litwie, Białorusi i Ukrainie?

BJ: Jeśli taka jest wola Katolików, Polaków na Litwie to na pewno zrobimy wszystko aby im pomóc. Osobiście wiem, że są takie Msze Św. choćby na Ukrainie, gdyż wielokrotnie w nich uczestniczyłem i są one świętym prawem wiernych. Państwo nie ma prawa niczego tu zmieniać, a Kościół powinien taką wolę uszanować i uszanuje. Wiara Katolicka nie podlega rządom państw i nie jest prywatną sprawą narodu.

5. Czy Pana partia jeśli stworzy po wyborach nowy rząd, wykupi jakąś nieruchomość w centrum Lwowa na potrzeby Domu Polskiego?

BJ: To wykracza po za możliwości partii, ale rząd który byśmy tworzyli, na pewno pomoże w tej akcji. Także finansowo. Pomoc mniejszości jest rolą rządu.

6. Czy Pana partia jeśli stworzy po wyborach nowy rząd wystąpi oficjalnie do Rządu Ukrainy z żądaniem godnego upamiętnienia znanych miejsc pochówku Polaków i obywateli polskich innych narodowości pomordowanych przez OUN-UPA. Pod pojęciem godnego upamiętnienia nie żądamy budowy wielkich cmentarzy wystarczy sam krzyż i stosowna tablica.

BJ: Tak.

Całość artykułu: Walka Kresowiaków o Prawdę o Ludobójstwie

O akcji wspomina również na swoim blogu ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Kresowianie pytają kandydatów na posłów

 

Magna res libertas

Skomentuj