Poznańska demonstracja poparcia dla Węgier

Sty 21, 2012   //   by Redakcja   //   Blog, Cytowania, Wydarzenia  //  Brak komentarzy

W minioną sobotę, o godz. 12.00 miała miejsce pokojowa demonstracja pod konsulatem węgierskim w Poznaniu. Zebrało się kilkadziesiąt osób w tym członkowie UPR oraz kresowianie. Swoją obecnością zebrani wyrazili poparcie dla niezawisłych działań na Węgrzech – pisze Piotr Szelągowski.

Nie chodzi tutaj o próbę dezintegracji Unii, jak niektórzy chcieliby zapewne tak nazwać demonstracje poparcia, które odbyły się w Poznaniu, Warszawie i Łodzi jako poparcie dla „Pokojowego marszu na rzecz Węgier”, który odbył się dziś w stolicy Magyarów. Co prawda to co ostatnio obserwujemy na scenie politycznej w Europie pokazuje że pewne mechanizmy gospodarcze i ekonomiczne ulegają erupcji i że nie do końca Unii Europejskiej wychodzi wspólnota interesów (a raczej jej brak) różnych państw. Czy to ekonomia, czy szeroko rozumiane finanse  wspólnoty europejskiej, czy próby wspólnego sterowania gospodarką nie do końca wychodzą tak, jakby sobie życzyły siły  odpowiadające za integrację. Węgry postanowiły postawić na sój własny naród. Jedyny rząd prawicowy w tej części Europy jest szykanowany przez władze Unii Europejskiej. Ważna dla Węgrów sfera niezależności politycznej od Unii, postawienie na integrację z rozróżnieniem (bardzo wyraźnym) cech i walorów narodowych, okazuje się niezwykle  drażliwą dla władz unijnych. Unia wysyła ostrzeżenia niepodległym Węgrom. Musż aisę podporżadkować albo spotka ich kara. Za co? Za chęć bycia niezależnym niepodległym narodem w ramach granic europejskich?

Podczas pokojowej demonstracji w Poznaniu zgromadzona grupa działaczy z różnych środowisk dała wyraz braterstwa z narodem węgierskim.

Prezes UPR dr Bartosz Józwiak wygłosił krótką mowę informującą o celu demonstracji, a następnie odczytał „List do przyjaciół – Węgrów”, w którym między innymi była mowa o wielowiekowej przyjaźni między naszymi narodami (całkowity tekst listu poniżej) Padły daty: 1848 rok; powstanie narodowe na Węgrzech, 1920; wojna polsko-rosyjska, 1939; pomoc naszym uchodźcom po klęsce wrześniowej, 1956; wspieranie narodu węgierskiego w walce z komunistycznym uciskiem. Zgromadzenie rejestrowały media lokalne i krajowe. Po odśpiewaniu hymnu RP, zgromadzeni rozeszli się w spokoju. Demonstracja trwała około czterdziestu minut.

Tekst listu odczytanego podczas demonstracji:

„List do Przyjaciół – Węgrów. Drodzy węgierscy Przyjaciele!

W tych wielkich i trudnych dla Waszego narodu i państwa dniach przesyłamy Wam wyrazy naszej solidarności i przyjaźni. Solidarność Polski i Węgier ma długą i niezawodną tradycję. Polska była z Wami w czasie powstania narodowego 1848 roku. Byliśmy po Waszej stronie, odmawiając ratyfikacji traktatu z Trianon. A Wy wspieraliście naszą walkę z najazdem sowieckim w 1920 roku, a potem przyjmowaliście polskich wygnańców po najeździe niemiecko-sowieckim w roku 1939. Po katastrofie wojennej, mimo braku niepodległości, wspieraliśmy Waszą walkę o niepodległość w czasie wielkiego powstania 1956.To wspólne dziedzictwo jest naszą siłą i zobowiązaniem.

Wierni tej tradycji przekazujemy wyrazy uznania dla działań, jakie podjęliście dla odrodzenia Waszej Ojczyzny. Wasza nowa Konstytucja ma jednak znaczenie nie tylko dla Węgier, wskazuje zasady ważne dla nas wszystkich, dla wszystkich narodów Europy: wolność, zasady cywilizacji chrześcijańskiej, suwerenność i tradycję narodową, prawo do życia i prawa rodziny, potępienie komunizmu.  Dzieło, które podjęliście, służy dobru wspólnemu całej Europy, a szczególnie skrzywdzonym przez komunizm narodom naszego regionu Europy Środkowej. Byliśmy i będziemy razem.

Prezes Unii Polityki Realnej dr Bartosz Józwiak”

autor: Piotr Szelągowski

 

Fotorelacja z wydarzenia:


 

Informacje o wydarzeniu:

onet.pl

BezPrzesady.pl

Radio Merkury

epoznan.pl

Wielkopolska Telewizja Kablowa
Puls Dnia 21.01.2012 kliknij po prawej – za darmo niska jakość, materiał od 4:32 min., w zapowiedziach jako drugi materiał.

gazeta.pl

 

 

Comments are closed.